Великденски обичаи

Яйцата се боядисват рано сутринта на Велики четвъртък или Велика събота, като първото яйце се боядисва в червен цвят, който символизира Христовата кръв. На Великден сутринта с това яйце се прави кръстен знак на челата на децата, после на цялото семейство. Яйцето след това се поставя на видно място в къщата, където замества миналогодишното яйце, което цяла година е седяло за здраве, щастие и късмет на цялото семейство. Много древни култури са смятали яйцето за символ на прераждането, като някои дори са вярвали, че Земята се е излюпила от едно огромно яйце.

Яйцата се потапят в специална боя, в която престояват до 5 минути. Бои се намират в хранителните магазини под формата на разтворими таблетки или пакетирани прахчета. Продават се също така стикери с различни форми за по-подробна украса на яйцето.

Друга важна част от Великденските обичаи е омесването на козунака, който се счита, че символизира тялото на Иисус Христос така, както червеното яйце символизира кръвта му. Козунакът в България като традиция се смята, че е въведен в началото на 20-ти век и преди това по различни краища Великден се отпразнува с различни Великденски хлябове, като великденски краваи, богови пити, кошари, квасници, яйченици, плетеници и др. Традицията за направата на козунак идва от Франция през 17-ти век. В Италия се приготвя подобно ястие, което се нарича "панетоне", а в Русия се приготвя т. нар. "кулич".

Козунакът е сладко тестено изделие, обикновено с поръсена захар върху кората. Често в козунакът се добавят и стафиди, орехи, мармалад, течен шоколад и други вкусотии, в зависимост от предпочитанията на семейството.